„Akademia Pana Króla” – spotkanie autorskie

„Akademia Pana Króla” – spotkanie autorskie

Termin:
23 listopada 2015 / poniedziałek / godz. 17:00


organizator: Ciemnica


Artysta: Henryk Król
Prowadzenie: Władysław Nielipiński


 

W związku z przejściem na emeryturę Henryka Króla – zasłużonego instruktora fotografii z Trzcianki, niekoronowanego patrona wszelkich działań (i twórców), silnie umocowanych w tradycji fotografii analogowej, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu wydała książkę będącą zbiorem wspomnień, artykułów prasowych i fotografii, dokumentujących jego wieloletnią działalność artystyczną i animatorską. Podczas spotkania Władysław Nielipiński przedstawi zawartość książki, a Henryk Król uzupełni prezentację osobistymi refleksjami.

Henryk Król urodził się 14 lipca 1949 roku w Trzciance. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Architektury w Gorzowie Wielkopolskim oraz Studium Fotografii i Filmu COMUK w Warszawie. Od 1984 r. należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1975 r. był instruktorem fotografii w Trzcianeckim Domu Kultury. Założył grupę twórczą „Queer – 3”, działającą w latach 1973-1980. Od roku 1995 był kuratorem odbywającego się w Trzciance Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Portret”. Do jego najważniejszych nagród i wyróżnień zaliczyć można II nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Diaporam w Vac (1972), II nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na II Biennale Młodych w Gliwicach (1974), I nagrodę i Złoty Medal w Konkursie Fotograficznym „Wielkopolska w XXX-leciu PRL” w Poznaniu (1974), Złoty Medal na XI Biennale Fotografii Przyrodniczej w Poznaniu (1974), I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Człowiek w Obiektywie”, organizowanym w Zielonej Górze (1975), I nagrodę na IX Konfrontacjach Fotograficznych w Gorzowie Wielkopolskim (1978), Medal Okręgu Wielkopolskiego ZPAF na Międzynarodowym Konkursie Foto-Expo w Poznaniu (1981), dyplom wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym w Adelajdzie (1984), I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii „Wielkopolska 2005” w Poznaniu (2005) oraz I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii „W obiektywie” w Kaliszu (2006).

 


DSC_4368 (Large)

Miejsce:

dawna księgarnia / dom książki
ul. Gwarna 13,
61-701 Poznań

 

 


 

Organizator prosi wszystkich chętnych o wiadomość na adres:  ciemnica.tl@gmail.com w temacie należy wpisać tytuł wydarzenia oraz w treści maila podać liczbę osób, która przyjdzie ze zgłaszającym na spotkanie.

Serdecznie zapraszamy!