Jerzy Wierzbicki

fotoreporter i dokumentalista

Ur. 23.09.1975 Gdańsk. Absolwent archeologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Laureat kilku polskich konkursów fotograficznych, m.in Newsweek Polska 2002, Polska Fotografia Prasowa 2003, Konfrontacje Gorzowskie 2004. Autor albumu “Gdańsk Suburbia”, zawierający fotografie z lat 1995-2004, dokumentujące zmiany społeczne i ekonomiczne w Gdańsku. Fotografie z cyklu Gdańsk Suburbia były prezentowane w wielu galeriach fotograficznych, m.in. w Galerii Fotografii pf w Poznaniu, Galerii Imago Fotokunst w Berlinie oraz Side Gallery w Newcastle w Wielkiej Brytanii. W latach 2001–2006 pracował nad cyklem “PostIndustrial Silesia”, poświęconym Górnemu Śląskowi. Fotografie były prezentowane między innymi na VI Biennale Fotografii w Poznaniu, galerii Baturo & Baturo oraz wystawie zbiorowej “Postdokument” w CSW Zamek Ujazdowski w 2012.
W 2003 był fotografem misji archeologicznej “Babylon Archaeological Project” w Iraku, która dokumentowała stan Babilonu po działaniach wojennych. Od 2007 roku mieszka i pracuje jako fotograf w Sułtanacie Omanu. Obecnie prowadzi również ekspedycje na największą piaszczystą pustynię świata Ar-Rub al-Chali w Omanie. Publikował m.in. na łamach „Times of Oman”, „Al Shabiba”, „Y Magazine”, a także „Newsweek Polska”, „National Geographic Traveller”, „Kwartalnika Fotografia”, „Pozytywu”, „B&W Magazine”, „Outdoor UAE”. Od 2011 roku jest członkiem American Society of Media Photographers. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Sztuki w Łodzi, a także w zbiorach prywatnych w Polsce, Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Sułtanacie Omanu, RPA oraz USA.

Na wystawie w dawnej księgarni przy ul. Gwarnej 13 będzie można oglądać zdjęcia wykonane w sierpniu tego roku w Irackim Kurdystanie i przedstawiające życie codzienne w miesciue Akre . Zdjęcia powstały przy okazji pracy misji archeologicznej “UGZAR” bedącej projektem archeologicznym UAM w północnym Iraku.


Young_Kurd_01

Old_Peshmerga_01

Kurdish_boys_01

Akre_bazaar_02

Akre_01