Krzysztof Ślachciak

 Urodzony w 1983 r., absolwent Wydziału Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz studiów podyplomowych z Marketingu na Rynku Międzyinstytucjonalnym Uniwersytetu Ekonomicznego z pracą dyplomową traktującą o odbiorcach fotografii reklamowej. Fotografuje od czasów liceum, a od 2008 roku prowadzi własną działalność gospodarczą w zakresie fotografii reklamowej. Do tej pory pracował dla takich firm jak Kulczyk Tradex, Skanska, Grupa Żywiec czy Agencja Live, a jego zdjęcia zostały wykorzystane w przeszło 200 publikacjach promocyjnych. Od października 2011 roku, na zaproszenie profesora Włodzimierza Włoszkiewicza, prowadzi zajęcia praktyczne dla studentów II roku Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, a od 2013 roku również sekcję fotograficzną koła naukowego EduArt oraz wykłady teoretyczne z podstaw kompozycji fotograficznej. Do tej pory brał udział w sześciu wystawach zbiorowych, zorganizował też osiem wystaw indywidualnych, a pod jego kuratelą ukazały się trzy wystawy studenckie. Ponadto do tej pory zasiadał w jury trzech konkursów fotograficznych, a kwartalnik „Art Habens Contemporary Art Review” w sierpniu 2015 roku opublikował wywiad, w którym opowiada o swoich pracach i podejściu do fotografii.

Autor o swojej działalności twórczej:

Moje prace w ciągu ostatnich lat przeszły radykalną i dość szybką ewolucję. Rozpoczynałem od geometrycznych form architektonicznych i portretów stylizowanych, przeszedłem przez techniki multiekspozycji i fotosyntezy, a dziś uprawiam, jakkolwiek oksymoronicznie by to nie brzmiało, abstrakcję figuratywną. W fotografii najbardziej fascynuje mnie siła oddziaływania obrazu na ludzkie umysły, wyobraźnię i w tym właśnie widzę przyczynę takiej a nie innej ewolucji. Nie szukam przy tym metod wywołania emocji dla samego tego faktu, ale metod indywidualizacji odbioru. Naprawdę jestem zadowolony z pracy, gdy każdy jej odbiorca widzi w niej coś innego, czyli swojego.

 

Poza fotografią, którą uważa za swoją największą pasję, interesuje się również historią, techniką i sportami motorowymi. Poza tym w okresie letnim żegluje i jeździ konno, a w czasach studenckich ścigał się w rajdach samochodowych dwukrotnie zdobywając Wicemistrzostwo Okręgu Poznańskiego PZM.


Krzysztof Ślachciak, cykl „Mimesis”

 

 Cykl „Mimesis” został wykonany w technice, którą jego autor Krzysztof Ślachciak lubi nazywać „dekonstrukcją”. Niszczenie negatywu połączone jest z wcześniej zaplanowanym pod nie obrazem fotograficznym. Gdy oglądamy czyjąś fotografię, obraz lub rzeźbę zazwyczaj patrzymy na produkt końcowy idei. Dekonstrukcje to próba odwrócenia tego zjawiska – pokazania bardziej idei przedmiotu, przestrzeni czy postaci i pozostawienia wyobraźni widza pola do stworzenia własnej rzeczywistości. Krzysztof Ślachciak wykonuje dekonstrukcje drąc, tnąc, podpalając, zalewając negatyw różnymi substancjami, a później zapisuje je skanerem fotograficznym.


Krzysztof Ślachciak - cykl Mimesis 1

Krzysztof Ślachciak – cykl Mimesis 1

Krzysztof Ślachciak - cykl Mimesis 2

Krzysztof Ślachciak – cykl Mimesis 2

Krzysztof Ślachciak - cykl Mimesis 3

Krzysztof Ślachciak – cykl Mimesis 3