Piotr Zbierski, „Dokument wewnętrzny”: spotkanie z Piotrem Zbierskim – pierwszego z trzech spotkań z fotografami prezentującymi swoje prace na wystawie „Eksploracje. Między naukowością a topografią”

Piotr Zbierski, „Dokument wewnętrzny”: spotkanie z Piotrem Zbierskim – pierwszego z trzech spotkań z fotografami prezentującymi swoje prace na wystawie „Eksploracje. Między naukowością a topografią”
Termin: 15 listopada (niedziela) 2015, godz. 13:00
Miejsce: Galeria Miejska „Arsenał” w Poznaniu

Artysta: Piotr Zbierski
Prowadzenie: dr Sławomir Tobis

Podczas spotkania autor zaprezentuje swoje ostatnie cykle fotograficzne. Omówi również metody pracy oraz dokumentację przestrzeni z kolejnych wystaw. Piotr Zbierski skupi się także na zagadnieniach związanych z osobistym dokumentem i wyjaśni techniczne niuanse powstawania swoich obrazów.


PIOTR ZBIERSKI, cykl fotograficzny „Family”

Artysta o swoim cyklu fotograficznym:

Piotr-ZbierskiMój cykl fotografii eksploruje grunt, z którego kultura zaczynała się tworzyć próbując wyobrazić sobie wizualnie pierwszych ludzi i ich życie poprzez pokazywanie sytuacji które pozostały właściwie takie same we współczesnych czasach.

Głównym przedmiotem mojej pracy jest dotrzeć do esencji ludzkich emocji do ich najczystszej postaci bez żadnych dodatków, gadżetów. Pokazać człowiek w sposób w jaki zostaliśmy stworzeni, człowieka z pradawnej wioski

W cyklu Family koncentruję się na zbiorowych rytuałach religijnych, festiwalach ku czci odradzającej się natury oraz alternatywnych systemach wyznaniowych związanych z praktykami szamańskimi. Buduje swoją opowieść z portretów pojedynczych wyznawców oraz miejsc skupiając się na każdym z systemów bez ich wartościowania. Jednym z głównych zamiarów projektu jest stworzenia wizualnego dialogu pomiędzy wyznawcami. Mój cykl pokazuje relacje pomiędzy człowiekiem i jego próbami powrotu do korzeni naturalnych sił oraz ekstazy na drodze do transcendencji poprzez prywatną, intymną wolę i koncentracje wyznawcy. Jest to opowieść o balansie pomiędzy życiem a śmiercią opowiadająca się za neo-pierwotnością jako naturalną konsekwencją przeładowanego i od dawna nieświeżego postmodernizmu”.


 

Cykl spotkań organizowany jest przez Radę Osiedla Poznań – Stare Miasto we współpracy z Centrum Kultury Zamek i Galerią Miejską „Arsenał” w Poznaniu oraz współorganizowany przez Oddział Wielkopolski ZPAF. Dla uczestników spotkań przewidziane są bezpłatne pakiety informacyjne o Biennale Fotografii oraz pamiątkowe fotograficzne upominki związane z tematyką każdego z wydarzeń.
Udział w spotkaniu jest też okazją do obejrzenia mieszczących się w Galerii Miejskiej „Arsenał” wystaw, wchodzących w skład Biennale Fotografii, które prezentowane będą we wszystkich salach ekspozycyjnych w Galerii oraz w Fotoplastykonie Poznańskim.

Wstęp wolny.