Wernisaż wystawy Wielkopolska Press Photo 2015

Wernisaż wystawy Wielkopolska Press Photo 2015
Wernisaż: 27 listopada (piątek) 2015, godz. 12:00
Miejsce: Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu

Organizator: Wielkopolska Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury

Jedną z tegorocznych wystaw towarzyszących 9. edycji Biennale Fotografii jest kolejna wystawa konkursu Wielkopolska Press Photo. Konkurs Wielkopolska Press Photo jest doroczną konfrontacją dokonań fotoreporterów województwa wielkopolskiego. Wywołuje liczne dyskusje o roli fotografii w praktyce dziennikarskiej i stwarza forum prezentowania ich dorobku. Do przewodniczenia jury w tym konkursie zaproszeni zostają zawsze najwięksi polscy i zagraniczni fotoreporterzy, by wymienić choćby: W. Krassowskiego, Ł. Trzcińskiego, M. Foreckiego, A. Zygmuntowicza, Ch. Niedentha czy M. Kavaliauskasa i S. Maksimishina. W tym roku przewodniczącym został Wojciech Grzędziński. Często laureatami konkursu są wybitni wielkopolscy fotoreporterzy, odnoszący sukcesy również na arenie ogólnopolskiej, ale nagrody zdobywają w nim także nieznani szerszej publiczności fotografujący dziennikarze z małych miejscowości.
World Press Photo jest niezależną organizacją, utworzoną w Holandii w 1955 roku w celu wspierania i popularyzowania na skalę światową prac profesjonalnych fotografów prasowych.
Z myślą o realizacji swych założeń, World Press Photo organizuje dorocznie największy na świecie i najbardziej prestiżowy konkurs fotografii prasowej. Nagrodzone prace, zebrane w formie objazdowej wystawy, są przejmującą fotograficzną dokumentacją naszego świata. Te same cele przyświecały Wielkopolskiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury, tylko na mniejszą – wojewódzką – skalę, kiedy w 2000 roku ogłaszała po raz pierwszy konkurs „Wielkopolska Press Photo”. Konkurs okazał się potrzebną konfrontacją dokonań fotoreporterów prasy lokalnej, zachęcił wydawców prasy i redaktorów naczelnych do częstszego korzystania z tej formy wypowiedzi.
Patronat honorowy nad konkursem i wystawą objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. Partnerami, patronami i współorganizatorami wydarzenia są właściciele portali: www.prasalokalna.eu, www.zpkww.pl, www.mdk.turek.pl, www.biblioteka.gniezno.pl, www.zpafpoznan.pl, artyscizap.pl, www.biblioteka.krotoszyn.pl, www.andre.com.pl, www.gloswagrowiecki.pl, www.monitorwielkopolski.pl, www.wtk.pl, www.radiomerkury.pl, www.radioemaus.pl, staszyszyn.pl.