Wernisaż:

poniedziałek, 16 listopada 2015, godz. 12:00


Termin:

16 listopada – 30 listopada 2015


Miejsce:

Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, budynek E


„Laboratorium fotografii”

wystawa towarzysząca 9. edycji Biennale Fotografii

Opieka:

dr hab. Marianna Michałowska
dr Jacek Zydorowicz

Fotografia wywodzi się z laboratorium rozumianego na dwa sposoby – jako miejsce, w którym Niépce, Talbot i Daguerre prowadzili badania nad substancjami światłoczułymi oraz jako proces przetwarzania rzeczywistości w obraz, w efekcie którego powstają nowe obiekty i sposoby widzenia. Do tych dwóch rozumień fotografii odwołują się artyści, których prace zobaczyć będzie można na wystawie. Krystyna Jędrzejewska-Szmek prezentuje cykl „Laboratorium”, pokazujący realne i fikcyjne badania świata przyrodniczego. Także Diana Lelonek w cyklu „Zoe-terapia” pozostaje blisko świata przyrodniczego i jego analiz, pokazując piękno obrazów przepracowywanych przez żywe organizmy. Z kolei Paweł Wawrzyniak konstruuje urządzenia, pozwalające zobaczyć zjawiska niewidoczne okiem „nieuzbrojonym” w maszyny widzenia („Cyklografie”). Rejestrowane przez niego obiekty na fotografiach zmieniają kształt i rozmiar, jakby pod wpływem działania czasu kurczyły się lub rozciągały. Refleksja całej trójki dotyczy pytania o oddziaływanie człowieka na środowisko, a także jego obowiązków wobec świata naturalnego.
Jak pisze Krystyna Jędrzejewska-Szmek: „Laboratorium naukowe można porównać do czarnej skrzynki, osobliwego, obdarzonego szczególną siłą miejsca. Działalność pracujących w nim naukowców spowita jest aurą cudowności, bo dokonywane przez nich odkrycia wpływają na nasze pojmowanie konstrukcji świata, własnej tożsamości i zachodzących wokół zjawisk”.
Autorzy są związani z naukami przyrodniczymi, a także są studentami i absolwentami Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

 Miejsce:

Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, budynek E


patronat honorowy

Patronat

 

 

Organizatorzy

Partner logistyczny

Partnerzy

Patroni medialni