Wernisaż:

sobota, 14 listopada 2015, godz. 20:00


Czas trwania wystawy:

14 listopada – 6 grudnia 2015


oprowadzanie kuratorskie:

sobota, 5 grudnia 2015
godz. 14:00


Miejsce:

Słodownia / Stary Browar


Wystawa konkursu
Poznań Photo Diploma Award 2015

wystawa towarzysząca 9. edycji Biennale Fotografii

KURATORZY:
Andrzej P. Florkowski, Anna Kędziora

Uroczyste ogłoszenie wyników oraz
wręczenie nagród:
piątek, 20 listopada, godz. 19:00

Wystawą towarzyszącą 9. edycji Biennale Fotografii jest Poznań Photo Diploma Award 2015, która jest już trzecią odsłoną prestiżowego międzynarodowego konkursu, organizowanego przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Celem konkursu jest prezentacja i promocja najlepszych dyplomów licencjackich i magisterskich, w obszarze fotografii, z całego świata. Poznań stanowi najistotniejszy ośrodek edukacji fotograficznej w Polsce, a artystów operujących tym medium kształci się w stolicy Wielkopolski już od 1919 r. Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu chlubi się czterdziestoletnią tradycją i doświadczeniem w zakresie edukacji w dziedzinie współczesnej fotografii. Towarzysząc 9. edycji Biennale Fotografii w Poznaniu, uznawanej za jedno z najważniejszych wydarzeń fotograficznych w Polsce, trzecia edycja Poznań Photo Diploma Award 2015 daje uczestnikom możliwość, by zaprezentować swoje prace szerszej publiczności oraz profesjonalistom. Najlepsze dyplomy wybrało niezależne, międzynarodowe jury, składające się z ekspertów w zakresie współczesnej fotografii, w tym dyrektorów festiwali fotograficznych, krytyków i kuratorów. W tym roku w skład jury weszli: Micheala Bosakova, Zippora Elders, Markus Hartmann, Jesus Vilamajo i Natalia Lloreta oraz Adam Mazur. Finalistami konkursu zostali przedstawiciele polskich, europejskich i północnoamerykańskich środowisk artystycznych: Franciszek Ammer (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi), Tomas Chadim (Uniwersytet Śląski w Opawie), Anna Grzelewska (Uniwersytet Śląski w Opawie), Lena Jakubčáková (Uniwersytet Śląski w Opawie), Vendula Knopová (Uniwersytet im. Tomasa Baty w Zlinie), András Ladocsi (Uniwersytet Sztuki i Projektowania im. Laszlo Moholy-Nagy w Budapeszcie), Ksenia Les (Wyższa Szkoła Zawodowa w Bielefeld), Lena Lukačovičová (Akademia Sztuk Pięknych i Projektowania w Bratysławie), Megan Moore (Uniwersytet Concordia w Montrealu), Moritz Küstner (Wyższa Szkoła Zawodowa w Hanowerze), Nikita Shergill (Uniwersytet Sztuk Twórczych w Rochester), Michał Sierakowski (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), Zuzana Sramkova (Uniwersytet w Ostrawie), Jana Sturdikova (Uniwersytet Śląski w Opawie), Imrich Veber (Uniwersytet Śląski w Opawie), Aleksandra Walków (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), Katarzyna Wąsowska (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), Maja Wirkus (Wyższa Szkoła Artystyczna w Kassel), Piotr Zbierski (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi), Marta Zgierska (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi).

Wystawa współfinansowana ze środków budżetu Miasta Poznania.

W I Ę C E J ...

Na wystawę prezentowaną w galerii Słodownia +1 składają się prace finalistów trzeciej edycji międzynarodowego konkursu POZNAN PHOTO DIPLOMA AWARD 2015, współorganizowanego przez Katedrę Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Fundację Uniwersytetu Artystycznego. Tegorocznych finalistów wybrało międzynarodowe jury składające się z ekspertów w zakresie współczesnej fotografii, w tym dyrektorów festiwali fotograficznych, krytyków i kuratorów: Michaela Bosakova, Zippora Elders, Markus Hartmann, Jesus Vilamajo i Natalia Lloreta oraz Adam Mazur.

Konkurs POZNAN PHOTO DIPLOMA AWARD ma na celu promowanie najlepszych dyplomów licencjackich i magisterskich z dziedziny fotografii z różnych ośrodków edukacyjnych. Jest on platformą wymiany doświadczeń pomiędzy młodymi utalentowanymi fotografami z całego świata. Skład międzynarodowego Jury zapewnia finalistom budowanie nowej profesjonalnej sieci kontaktów, a udział w finałowej wystawie POZNAN PHOTO DIPLOMA AWARD 2015, towarzyszącej 9. edycji Biennale Fotografii w Poznaniu, uznawanego za jedno z najważniejszych wydarzeń fotograficznych w Polsce, może stanowić doskonały samodzielny krok na ścieżce artystycznej młodych twórców.

Główną nagrodą dla zwycięzcy konkursu POZNAN PHOTO DIPLOMA AWARD jest wystawa indywidualna podczas kolejnego Biennale Fotografii w Poznaniu. Wystawę laureatki edycji z roku 2013 Vereny Blok można oglądać w galerii PF w Centrum Kultury Zamek od 14 listopada, otwarcie o godzinie 15.00. Wystawa POZNAN PHOTO DIPLOMA AWARD 2015 będzie prezentowana także w Lille, w Maison de la Photographie, gdzie będzie ją można oglądać od 6 stycznia do 7 lutego 2016.

Projekt współfinansowany ze środków budżetu Miasta Poznania.


Adres:

Słodownia
Stary Browar
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
tel. (61) 859-61-22


patronat honorowy

Patronat

 

 

Organizatorzy

Partner logistyczny

Partnerzy

Patroni medialni