Wernisaż:

sobota, 14 listopada 2015, godz. 15.00


Termin:

14 listopada – 13 grudnia 2015Miejsce:

Galeria Fotografii pf
Centrum Kultury „Zamek”
ul. Św. Marcin 80/82
61-809 Poznań
tel. (61) 64-65-270

www.zamek.poznan.pl
www.ckzamek.pl


„I Smell Like Rain”

wystawa indywidualna Vereny Blok
laureatki Grand Prix konkursu Poznań Photo Diploma Award 2013

I SMELL LIKE RAIN / plakat wystawy

Verena Blok (rocznik 1990) ukończyła studia w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych (KABK) w Hadze w 2013 r. Obecnie kontynuuje studia magisterskie na kierunku Fotografia na AKV I St. Joost w Bredzie.

W 2014 r. jej projekt „I Smell Like Rain” był prezentowany w Stedelijk Museum w Amsterdamie podczas prezentacji zbiorowej „On the Move: Contemporary Storytelling in Photography and Graphic Design” oraz w trakcie Transphotographiques w Lille (Francja). Jej najnowsza praca „Where Swans Meet” jest obecnie prezentowana w Het Nutshuis w Hadze.

Verena Blok jest dokumentalistką, uwielbiającą ludzi i opowiadanie historii. Fotografuje ze sporą intuicją i woli podążać śladami swoich protagonistów. Postrzega siebie jako powieściopisarkę, dla której codzienne życie jest główną inspiracją, utrzymującą zarazem poziom samokontroli nad portretowaniem rzeczywistości. Obecnie w swoich pracach bada obszary więzi, przynależności, relacji, statusu społecznego, samotności i pożądania.Cykl fotografii „I Smell Like Rain” poświęcony jest 12-letniej Natalii – dziewczynce, którą Verena Blok poznawała od dzieciństwa. Dzięki ich wzajemnej bliskiej relacji udało się artystce stworzyć niezwykle złożony portret Natalli, układający się w wielowymiarową opowieść o tęsknocie za czymś nieuchwytnym i nieokreślonym jak tytułowy „zapach deszczu”.
Dramat rodzinny i wynikająca z niego nieobecność matki, dorastanie, złożoność relacji pomiędzy bohaterką a jej czworgiem braci, miejsce w którym żyje, stanowią dla Blok obszar uważnego studium.
Projekt „I Smell Like Rain” to seria fotografii wykonanych na przestrzeni kilku lat, przedstawiające zarówno Natalię jaki i widoki surowej mazurskiej przyrody. Portrety głównej bohaterki, pozowane, czasem uchwycone jakby przypadkowo, samotne lub z członkami rodziny powstawały we wnętrzach domu i w plenerze. Zażyła relacja pomiędzy Natalią a Vereną jest wyczuwalna w każdym z uwiecznionych ujęć.

Jak pisze artystka: „Czarnówka to mała wieś w północno-wschodniej Polsce, na Mazurach, krainie znanej z 2000 jezior, lasów i wiejskiego krajobrazu. Po 1945 r. przedwojenne Prusy Wschodnie stały się domem dla osiedleńców i repatriantów z Polski i Ukrainy. W 2001 r. rodzice zbudowali na Mazurach dom, w którym jako dziecko spędzałam wakacje. Z przyjemnością wspominam te chwile. Moi rodzice nie widzieli mnie praktycznie przez cały dzień: bawiłam się z dziećmi ze wsi, pływałam, biegałam po polach, albo zabierałam się na przejażdżkę traktorem. Z czasem zaprzyjaźniłam się z Natalią, 12-letnią dziewczynką mieszkającą w jednym z gospodarstw w Czarnówce. Znam ją od kiedy była dzieckiem, bo większość czasu spędzałam z jej starszymi braćmi. Natalię, tak jak i mnie, łączyła bardzo bliska więź z matką. Niestety w 2012 r. matka Natalii popełniła samobójstwo, pozostawiając córkę z ojcem i czterema braćmi jako jedyną kobietę w domu. W Natalii widzę siostrę, której nigdy nie miałam. Razem udajemy się na krótkie wycieczki po okolicy, podczas których Natalia pokazuje mi mazurską przyrodę. Przede wszystkim jednak rozmawiamy. Poświęcam jej uwagę, której nie są w stanie dać jej bracia, mimo, że tego pragnie. Bracia przyjeżdżają i odjeżdżają, albowiem każdy z nich żyje własnym, osobnym życiem, z dala od niej. Natalia dzieli się ze mną wyidealizowaną wizją życia, jakie chciałaby mieć; wersją, która nie istnieje, ale w którą Natalia niezmiennie wierzy.”


Miejsce:

Galeria Fotografii pf
Centrum Kultury „Zamek”
ul. Św. Marcin 80/82
61-809 Poznań
tel. (61) 64-65-270

www.zamek.poznan.pl
www.ckzamek.pl


patronat honorowy

Patronat

 

 

Organizatorzy

Partner logistyczny

Partnerzy

Patroni medialni